Konopie w leczeniu choroby bipolarnej

Czym jest CHAD?

Choroba afektywno-dwubiegunowa charakteryzuje się występowaniem po sobie dwóch odmiennych stanów. Jednym z nich jest mania, a drugim depresja. Pomiędzy stanami może występować reemisja, czyli okres, kiedy objawy nie występują. Niezdiagnozowana oraz nieleczona choroba jest niebezpieczna dla chorego oraz dla jego bliskich.

Leczenie pacjenta

W leczeniu CHAD duże znaczenie ma kontakt lekarza z pacjentem, dotyczy to głównie okresu manii. Niektóre osoby podczas tego etapu choroby bipolarnej są przekonane, że nie potrzebują pomocy. Mania charakteryzuje się podejmowaniem ryzykownych decyzji, brakiem krytycyzmu oraz dążeniem do zaspokajania potrzeb. Występują wahania nastroju – do agresji po ekscytację. W leczeniu konwencjonalnym zwykle stosuje się różne leki w okresie manii i depresji. Stabilizatory nastroju oraz środki antydepresyjne nie są obojętne dla zdrowia, mogą powodować wiele skutków ubocznych.

Nadzieja w konopiach

Konopie oddziałują na układ endokanabinoidowy, który naturalnie występuje w organizmie każdego człowieka. Kannabinoidy, które występują w marihuanie mają wysokie powinowactwo względem receptorów. Dzięki temu odpowiednia dawka konopi wywołuje poczucie relaksu, odprężenie, uspokojenie oraz senność. Badania wykazują, że konopie, a zwłaszcza zawarty w nich CBD, korzystnie wypływają na układ serotoninowy.

Badania z Oslo

Uniwersytet w Oslo przeprowadził badania na pacjentach, którzy chorują na CHAD. Wyniki badań nie były zaskoczeniem. Osoby, które zażywały konopie (równocześnie z leczeniem farmakologicznym) wykazały się lepszymi funkcjami poznawczymi, poziom koncentracji był większy niż u osób leczonych jedynie za pomocą konwencjonalnych metod.